Projektazonosító: SKHU/1601/4.1/290
Projekt címe: Circle of Circular economy
Projekt rövid címe: Circular economy
Vezető partner: Regionálna rozvojová agentúra Komárno – Komáromi Regionális Fejlesztési Ügynökség
Projekt partnerek:
Rába – Duna – Vág Európai Területi Társulás
Inštitút cirkulárnej ekonomiky, o.z. – Cirkuláris Gazdasági Intézet, polgári társulás
Terület: Bratislavský samosprávny kraj, Győr-Moson-Sopron megye, Trnavský samosprávny kraj, Komárom-Esztergom megye, Nitriansky samosprávny kraj, Pest megye
Futamidő: 2017/09 – 2019/10 (26 hónap)
Projekt összefoglaló:
Az idővel csökkenő források és a növekvő felelősséggel a városok és régiók többsége próbál új megoldásokat találni a körkörös gazdálkodás megértésére és az erre való áttérésre. Ez egyszerre szükségszerűség és lehetőség, amely hosszú távú gazdasági, környezeti és szociális előnyöket kínál. Az ipari forradalom óta a gazdaság fejlődési modellje ez volt: termelni – terméket készíteni – fogyasztani – eldobni/elhasználni. A körkörös gazdaság egy új lehetőséget nyújt, ahol a termékek, anyagok, és források értéke minél hosszabb ideig megmarad és a hulladék a minimálisra csökken vagy megszűnik. A körkörös gazdaság és az alapelvei arra a gondolatra épülnek, hogy minden termék és anyag újrahasznosítható lehet, új termékként vagy szolgáltatássá válhat. A gazdaságban a forrásokat fenntartjuk az után is, hogy a termék elérte a hasznosságának/élettartamának a végét, hogy újra és újra hasznosak legyenek és új sorozat/ciklus kezdődjön.
A projekt során megismertettük az emberekkel a körkörös gazdaság mindhárom részével: hogyan készülnek a termékek/energiák, hogy tudjuk őket felelősségteljesen használni és elérni, hogy ne keletkezzen hulladék a háztartásban, iskolában, településen vagy a közösségben. Gyakran megfeledkezünk a tényről, hogy a körkörös gazdaságra való áttérés közösségi és ugyanannyira (talán még nagyobb) technológiai innovációt igényel. A javasolt projekt eljuttatta ezt a gondolatot az iskolákba a jövő generációi számára, de nem csak elméletben, de a diákok és tanárok mindennapi iskolai gyakorlatában is. A szükséges és látható szint a hulladék csökkenése, szétválasztása és komposztálása az iskolákban.
Vezető partner: Komáromi Területi Fejlesztési Ügynökség
Teljes költségvetés: 471 250 €
Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatása: 400 562,49 €
További információért kérjük, forduljon:
Vasi Emma, igazgató RDV ETT
E-mail: director@rdvegtc.eu
Mobil: 00421 905 335074
„Jelen oldal tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját. Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Programról részletes információ a www.skhu.eu oldalon érhető el.“